שכונת וילות חדשות ומפוארות וכולן נטושות. בהרי ירושלים

העירה הנטושה בעין חמד. שכונת רפאים. מי יודע? אולי עוד יהיה לו סוף שמח?

יש למישהו רעיון? אולי כדאי לפנות לבעלי השטח?

אחד הבתים
אחד הבתים
מבט בפנים
מבט בפנים

בראש גבעה מוריקה עם נוף לקסטל, לאבו גוש ולשמורת הטבע עין כרם, נמצאת עיירת רפאים נטושה. שכונה שלימה שבעליה נאלצו לעזוב אותה בצו בית משפט וחולמים אולי לחזור אליה פעם. שמורת עין חמד מוכרת לרוב הישראלים ונמצאת על הדרך מתל אביב לירושלים מול הכפר אבוגוש וצמוד לכפרים עיןראפא ועיןנקובה בדיוק לפני התחלת העליה להר הקסטל. בשנת 1994 נבנתה במעלה ההר שכונה של מבשרת ציון, פרוייקט עין חמד. על גבעה מול עין חמד בתוך תחומי שמורת הטבע הוקמה שכונה מפוארת מאד. נבנו 7 בתים שכל אחד מהם מחולק לשנים עבור שתי משפחות. 14 משפחות בסך הכל. החוק מאפשר לבנות בשטח שמורה מבנים לתיירות ולנופש. בדרך כלשהי הצליחו הקבלנים למכור מבנים אלו לאנשים פרטיים שתכננו לבנות את עתידם בבתים יפים אלו עם נוף משגע ואוויר הרים נקי.

on top of a eautifull hill, close to Jerusalem, an abandoned village is waiting for you to visit. It was abandoned by a court order because it was built without the proper licence

נוף מהמרפסת
נוף מהמרפסת

 

לאחר איכלוס המבנים, בתחילת שנות ה2000,  הוצא צו ״אי אכלוס״ על ידי בית המשפט העליון, והדיירים נאלצו לנטוש את הבתים אותם הם איכלסו זמן קצר לפני. מה שבטוח הוא שהם נשארו ללא בית ללא רכוש ועם משכנתא ענקית. פסק הדין הסופי לפינוי המקום, לאחר שכל הארכאות סיימו לדון בנושא, הוצא בשנת 2003.

אינטרקום מחוץ למתחם
אינטרקום מחוץ למתחם

 

לחץ כדי לקרוא את הסיפור המלא בכתבה מפורטת של דהמרקר אליה אפשר להגיע בלחיצה על שורה זו.

מעניין איך אף אחד לא התעורר לפני שסיימו לבנות את הבתים או לפני שחיברו אותם לחשמל ומים או לפני שנכנסו לאכלס אותם. איפה היתה הוועדה המחוזית לאישור הבניה, או המהנדס האיזורי או רשות שמורות הטבע?

אינני יודע מי אשם, אבל לראות את המבנים המפוארים על רקע הנוף, עזובים מתפוררים וללא שימוש, ממש נשמע כמדינת חלם.

בתים ברחוב
בתים ברחוב

 

נוף ״עין ראפא״ מהמרפסת
נוף ״עין ראפא״ מהמרפסת
בתים בשכונה
בתים בשכונה

ניתן למצוא את הסיפור במקומות שונים באינטרנט.

ניתן לראות את הסרט כאן.

איך מגיעים:

ראשית אני רוצה לחזור על האזהרה- המקום נטוש ועלול להיות מסוכן מבחינת נפילה ונזק מהתמוטטות אבנים. יש להיזהר במידה ונכנסים לשוטט במקום. בנוסף יש לזכור שאנשים השקיעו את מיטב כספם במקום, והוא רכושם ויש לכבד אותם ואת רכושם ולא לגרום לנזק או להכנס ולפרוץ לאותם בתים שנעולים וסגורים. אל תעשה לחברך את מה ששנוא עליך.

כניסה לבתים
כניסה לבתים

המקום נמצא כמה מאות מטרים ממחלף חמד בדרך מתל אביב לירושלים. יוצאים במחלף חמד ופונים לכיוון ההפוך מאבו גוש. לכיוון שמורת הטבע ״עין חמד״. ברגע שעברנו את המחלף ונכנסנו לכיוון עין חמד, נוכל לראות את השכונה בכיוון שמאלה ולמעלה מכיוון הנסיעה. בהתחלה רואים את הגגות והמבנים ורק כשמתקרבים אפשר להבין עד כמה נטוש המקום.

 ניתן לראות מיקום מדוייק במפת עמוד ענן. סיכה נעוצה במיקום האתר: www.amudanan.co.il

נהנת לקרוא? שלח לחברים קישור לאתר וספר להם

לטייל באיזור:

יש הרבה מקומות יפים לטייל בהם באיזור. ממש בצמוד ישנם שני כפרים ציוריים: עין ראפה ועין נקובה. שכיצאנו ממחלף חמד לכיוון השכונה עלינו לפנות ימינה בפניה הראשונה ונגיע לשני הכפרים.

מהצד השני של כביש ירושלים נמצאת אבו גוש שהינה ידועה במסעדותיה ובאתריה כולל המסגד והכנסיות שבה.

אם נמשיך לכיוון ירושלים נעבור דרך סיבוב מוצא. נכנסים לבית זית ושם נמצא אתר מעניין מאד- טביעת רגל של דינוזאור אמיתי – היחידה בארץ. אתר הדינוזאורים. ניתן למצוא בגוגל לפי ״טביעת רגל דינוזאור״. בדרך חזרה לכיוון תל אביב, בצד השני של הכביש נמצא בנין מיוחד ובית כנסת. ״בית ילין״ שהיה אחד הבתים הראשונים של מוצא ואחד הבתים הראשונים של ההתיישבות מחוץ לירושלים.

פיקניקים בסביבה:

למעלה על הר הקסטל אפשר לצאת לכיוון הקיבוץ צובא וצומת אשתאול ולאורך הדרך יש מקומות יפים מאד לפיקניק.

ניתן לחזור לאבו גוש וממרכז הכפר לעלות לכיוון מעלה החמישה ונטף. בדרך נמצא את הר הרוח ושם ישנם מקומות רבים לפיקניק. בהר הרוח נמצאת גם מחלבת עיזים מיוחדת.

אוכל בסביבה:

בכפר עין ראפה ישנה מסעדה מאד מיוחדת בשם ״מאג׳דה״. המסעדה נמצאת  על צלע ההר, בכפר, עם נוף נהדר והאירוח בין עצים וגידולי ירק ופרי. חייבים להזמין מקומות מראש.

באבו גוש ישנן מסעדות רבות ומעולות.

מעל אבו גוש, בישוב ״נטף״ יש מסעדה מאד מיוחדת בשם ״המטבח של רמה״. כדאי לקרוא בגוגל להתרשם ולבקר.

אנא הגיבו ושלחו לי את הערותיכם כדי שאוכל לשפר ולשנות את האתר. כמו כן אשמח להצעות על מקומות מיוחדים שראיתם ו״שווים ביקור״.

ניתן לשלוח למייל: natushazuv@gmail.com

מחשבה אחת על “שכונת וילות חדשות ומפוארות וכולן נטושות. בהרי ירושלים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *