מלון פיינגולד/אלישבע/גינוסר

מלון מפואר בטבריה. לא מקבל אורחים חדשים

חזית
חזית מרכזית של המלון. מימין היה אולם הנשפים ומשמאל היה אולם קולנוע ותאטרון

בשנת 1896 עלו לארץ שלמה פיינגולד, אשתו אליזבט וחמתו, (המאמצת של אשתו שהיתה יתומה), מרגרט פלמר. הם השתכנו בירושלים והוא עבד כסוחר והצליח מאד. הוא יזם ובנה מבנים שונים וביניהם את ״בית פיינגולד״ ברחוב יפו, ישיבה תלמוד תורה, בית אבות ועוד. חמתו היתה עשירה והיתה שותפתו לעסקים.

שלמה היה ציוני נלהב למרות שהיה ״מומר״ ומאמין בכת ״בני ישראל הבריטים״ שהאמינו שהינם שרידי עשרת השבטים. הוא בנה ביפו, בחיפה ובטבריה. גולת הכותרת שלו היתה בנין בית המלון בטבריה.

המלון נבנה בשכונת קרית שמואל בטבריה, שכונה ש״יצאה מהחומות״ בטבריה ונבנתה במורדות ההר הצופה לכנרת ולהרי הגולן. המלון היה המבנה המפואר ביותר וכלל אולם נשפים ענק ותאטרון עם בית קולנוע שכלל 500 מקומות עם כסאות קטיפה מרופדים. המלון כלל כניסה עם גרמי מדרגות משיש בריכת מזרקות ו 80 חדרים שצפו לכנרת ולהרי הגולן. בפתיחה היו כל המי ומי של המזרח התיכון כולל הנציב העליון.

מתמונה שפורסמה בעבודתה של הגב׳ אסתי ינקלביץ משנת  1929, ניתן לראות את השכונה באותה התקופה. הכביש שנמצא מתחת לבית המלון הינו רחוב אחד העם כיום.

הצלם זולטן קלוגר צילם את צילום האוויר הזה בשנת 1937

סיפור הבניה נמצא באתרים שונים וביניהם באתר המועצה לשימור אתרי מורשת ישראל: (לחץ על הקישור)

ובאתר ויקיפדיה– (לחץ כדי לראות)

אולם, אחת הכתבות המעניינות והיפות ביותר על המלון נמצאת בעבודתה של הגב׳ אסתי ינקלביץ שהצליחה למצוא תמונות ומסמכים מאותה התקופה ולשחזר את תהליך הבניה והרכילות שמסביב. (לחץ כדי לקרוא באתר)

 

כיום, המלון עומד ועזוב למעלה מארבעים שנה. עצוב, בודד ונטוש.

כתבה מעתון דבר מתאריך 16/11/1949, בגלגול המלון תחת שמו החדש- ״מלון גינוסר״.

בפרסומת ניתן לראות את מספרי הטלפון של המלון. (לא חושב שהיה להם פקס באותו הזמן…..)

מכל חדר במלון ומגג הבנין ניתן לראות את הכנרת במלוא הדרה ואת הסירות המהירות ששטות באגם. ניתן לראות את הרי רמת הגולן (הסוסיתא ממש ממול)

ובצמוד בנינים גדולים וגבוהים ובתי מלון מפוארים. רק העזובה של מלון אליזבתא (על שם אשתו)/פיינולד/גינוסר נשאר בשיממונו.

הנוף מאולם הנשפים. הכנרת.
מבט לכנרת מהגג

מר שלמה פיינוגלד מת כפושט רגל, ונקבר בטבריה. הוא לא זכה להכרה על פועליו הרבים' היזמות שלו והשקעותיו הרבות בארץ בעפולה טבריה תל-אביב וירושלים ומקומות נוספים. הדעה הרווחת היא ששמו נעלם ונאלם בגלל שהיה לדעת רבים מומר ובגלל שפרשת נישואיו השניים ליהודית וחייו איתה ועם שותפתו לעסקים מרגרט פלמר- אמה המאמצת של אשתו הראשונה, עוררו רכילויות רבות.

סרט שהסרטתי במקום – ניתן לראות בלחיצה על שורה זו.

 

2 מחשבות על “מלון מפואר בטבריה. לא מקבל אורחים חדשים

  1. אתר מדהים!(תרתי משמע) ישר כוח על עבודת המחקר והממצאים המרתקים. ממש תענוג למי שחפץ בסיפורים היסטוריים ואדריכליים מחוץ למורשת סיורי המיינסטרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *