רצח סרן טוביאנסקי – בבנין זה הוצא להורג סרן מאיר (מישה) טוביאנסקי

6767

כפר ג׳יז – בנין הקשתות

 

שני בנינים שלמים נשארו מהכפר בית ג׳יז. בית הקשתות והבנין הצמוד מימינו.

הגעתי למקום לאחר שסיפר לי חבר על המקום היפה. עדיין לא הכרתי את הסיפור שהתרחש במקום.

נוף משגע של כל העמק בלטרון שבסופו מימין נמצא מנזר השתקנים ומעט משמאלו נמצאת משטרת לטרון הידועה וברקע העיר מודיעין.

המבנים נשארו במצב נהדר כשהם נקיים בפנים ולמעט מעט סימני ״על האש״ בחוץ, ושיחי פרא, אין לכלוך.

המבנים נמצאים כמאה מטרים מחוץ לקיבוץ הראל.

לאחר הביקור במקום, צילומים ושתיית קפה חם וטוב על המרפסת הצופה ללטרון עם הצרצרים והציפורים, התיישבתי לחפש את הסטוריית המבנה. הזדעזעתי לגלות שלמבנה זה יש הסטוריה אכזרית מאד.

מבנה זה היה חלק מבית אחוזה בכפר הערבי ״בית ג׳יז״ שנכבש במהלך המלחמות בין הישוב היהודי לבין הערבים. תושבי הכפר הזה בשילוב תושבי כפר בית סוסיא הרסו בתים בכפר אוריה. על כך נקנסו כל התושבים הערבים בכפר ושילמו קנס כספי גדול שהוחלט ע״י הבריטים. לחץ על שורה זו להגיע לסיפור הקנס.

בשלב מאוחר יותר שימש בית זה כבית משפט שדה מאולתר לקצין צה״ל מוערך על ידי קצין שאפתן אחר שלקח על עצמו את תפקיד החוקר, השופט, התליין והקברן גם יחד.

המשפט עצמו התנהל בבנין בית ספר ערבי נטוש שנמצא כ-400 מטרים מבנין הקשתות  בקו אוירי,  במצפה הראל:

מקום המשפט
מקום המשפט

ההוצאה להורג התבצעה בבנין הקשתות והקבורה התבצעה בבור רדוד שנחפר צמוד לקיר המבנה….

בנין הקשתות בו נערך משפט הבזק המביש
בנין הקשתות בו בוצע פסק הדין של משפט הבזק המביש

אינני מוצא דרך יפה יותר לתאר את מה שהתרחש בבנין. ראש שרותי המודיעין של המדינה בת החודש וחצי,  (סא״ל איסר בארי) חשד בקצין צה״ל שעבד בחברת החשמל הבריטית והיה מפקד צה״ל האחראי על שלושה שדות תעופה של צה״ל, מאיר (מישה)   טוביאנסקי, בבגידה שלא היתה ולא נבראה. איסר בארי עצר אותו ב30 ליוני 1948, ובתוך שלוש שעות מרגע ״חטיפתו״ הספיק להסיעו מיפו למקום, לערוך משפט שדה, לשפוט אותו במשפט בזק  ולהגיע לפסק דין מוות, ללא עורך דין, ללא משפחתו אחיו או מי ממקורביו. (השופטים היו דוד קרון, בנימין גיבלי ואברהם קדרון שהיו גם החוקרים שחקרו אותו מוקדם יותר ביפו). בזמן שהתנהל המשפט, איסר חיפש באיזור חיילים שיבצעו את פסק דין המוות שידע מראש שתהיה תוצאת המשפט… הוא מצא במרחק קטן ליד בנין הקשתות שצמוד לקיבוץ הראל (הקיבוץ הוקם כמה חודשים מאוחר יותר. בזמן האירוע היה המקום כפר ערבי נטוש בו התאמנו יחידות צה״ל לקראת הקרב על משטרת לטרון) הוא מצא קבוצת חיילים שהתאמנו באיזור ופקד עליהם להוציא את פסק הדין לפועל ולירות בטוביאנסקי. מתוך ששת החיילים, שניים סרבו פקודה. לאחר ה״הוצאה להורג״  חפרו ליד קיר בנין הקשתות בור לא עמוק וזרקו לשם את גופתו של מישה וכיסו אותה. בשיחה עם מפקד קבוצת החיילים, הוא סיפר שלא ידע מה אירע עם טוביאנסקי שגרם לתוצאת המשפט אולם הניח שהמשפט היה חוקי והוא קיבל פקודה וביצע אותה. הוא סיפר שחשש שחייליו בכיתת היורים ״יפספסו את המטרה״ בכוונה והזהיר אותם שלא ״יעשו פשלות״.

אשתו ובנו בן ה10 לא קיבלו כל הודעה על הארוע. אשתו המשיכה לחפש אותו במשך שלושה שבועות, עד שעורך דין מטעמה פנה לראש הממשלה דוד בן גוריון, שפתח בחקירה שחשפה את הפרשה.

לחץ על שורה זו לעבור לערוץ 2 לכתבה על הפרשה והסרט

בשנת 1949 זוכה לחלוטין קצין צה״ל, מישה מאיר טוביאנסקי מהאשמה, וגופתו הועברה לקבורה בטכס מלא בהר הרצל.  איסר בארי הועמד למשפט (נובמבר 1949) ונמצא אשם בהריגת הקצין טוביאנסקי ששמו טוהר.   על מעשה זה נשפט איסר בארי הגדול ל…. יום מאסר אחד מהבוקר עד הערב. האם ״ישב״ איסר בארי בכלא יום אחד? לא. נשיא המדינה חיים ויצמן חנן אותו. בדיעבד התברר שהיו פרשיות רבות נוספות באמתחתו של איסר בארי. הוא לא נשפט על אף אחת מהן עקב חנינה גורפת. חלק מפרשות אלו נמצא בכתבות שונות באינטרנט.

נשיא המדינה חיים ויצמן חנן את בארי.
נשיא המדינה חיים ויצמן חנן את בארי.

אם יש טעויות באינפורמציה שאספתי, אשמח לקבל כל הערה ולתקן.

סרט על המקום ניתן לראות בלחיצה על שורה זו

ניתן ללחוץ על שורה זו להגיע לכתבה בעיתון הארץ על מעללי איסר בארי

ציפור חופש בחדר בו נערך המשפט
ציפור דרור על הסורגים בחדר בו היה כלוא משה טוביאנסקי בזמן הקצר שהיה לו לפני הוצאתו להורג

ניתן ללחוץ על שורה זו לכתבה על נסיונו של איסר לפברק אשמה נגד אבא חושי ראש עירית חיפה בגין בגידה במדינה

לחץ לקרוא מה עשה דוד בן גוריון בפרשה זו- (בכתבה, זו החרטה השלישית)

לחץ על שורה זו לקרוא מה נכתב על טוביאנסקי באתר ה״יזכור״ של צה״ל

בכל מקרה, בבנין הקשתות הזה נערך המשפט וההוצאה להורג.

לחץ כדי לראות מצגת קצת ארוכה אבל כוללת תיעוד מלא ומסמכים, על האירוע המחריד.

הגעה למקום: בכביש 44 המקשר את רמלה לבית שמש נוסעים עד צומת נחשון. חוצים את הצומת לכיוון בית שמש. לאחר מרחק קצר עוברים את הכניסה לגיזו ולצלפון ומיד לאחר מכן פונים שמאלה לקיבוץ הראל. חוצים את קיבוץ הראל וכשמגיעים לרחבה למעלה בסוף הקיבוץ ממשיכים ישר כשמשמאל נמצא מוסך הטרקטורים. עוברים את מוסך הטרקטורים הנמצא שם. מיד לאחריו מתחיל כביש עפר (לא השמאלי) ולאחר כ100 מטרים בכביש העפר מתגלים המבנים מצד שמאל של השביל. ניתן להגיע ברכב רגיל.

2 מחשבות על “רצח סרן טוביאנסקי – בבנין זה הוצא להורג סרן מאיר (מישה) טוביאנסקי

  1. 1.כל הכבוד על העבודה. המצגת- נפלאה ממש. יישר כוח!
    2.לפני שנים הרציתי על הפרשה והכנתי "מצגת סיוע".
    3.התבקשתי ליתן את ההרצאה במתנ"ס והסכמתי. כמובן שעדכנתי לי את המצגת עם הסרט, אבל אז נתקלתי בפעם הראשונה בעבודה הנפלאה שלך.
    4.אם אתה מעוניין במצגת "נגישה", פחות טובה משלך- אשמח לשלוח לך לדוא"ל שתעביר לי.
    בברכה, אהרון לוי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *