באיזה כלא בישראל חטפו את סגן מפקד הכלא ורצחו אותו? סיפורו של משה ליזרוביץ׳- עתלית

שרידי מחנה עתלית
שרידי מחנה עתלית
שרידי כניסה למחנה
שרידי כניסה למחנה

מחנה כלא עתלית

מעטים מכירים את הסיפור על הכלא הבריטי בעתלית. לא המחנה שבו נכלאו המעפילים אלא המחנה המקורי שנבנה ליד המקום בו נבנה מאוחר יותר כלא שש. בזמן המרד הערבי בתחילת שנות השלושים של המאה הקודמת, לפני קום המדינה, כלאו הבריטים את הערבים שתקפו את מתקניהם וערכו מהומות, במחנה עתלית. האסירים הערבים הוחזקו בתנאים קשים והועסקו בעבודת פרך. המחנה היה ממוקם על גבול רכס הכרמל בין צומת בית אורן לתחנה הדלק הנמצאת בכיוון הכפר עין הוד. בשנת 1938 תקפו את המחנה כנופית ערבים מהכפר עין חוד בפיקודו של יוסוף אבו דורה, על מנת לשחרר את האסירים. הם לקחו בשבי את משה ליזרוביץ סגן מפקד הכלא, שהיה ישראלי יהודי מפתח תקווה, את אשתו ברוריה , גיסו אליהו קירז׳נר ואת שלושת ילדיהם הקטנים – רחל יפרח וחגי, שגרו במגורי הצוות. ילדיהם שוחררו בפתח קיבוץ משמר העמק. מקום קבורתם של הזוג ואחי האם לא נמצא. בשנת 1963 מצא חוקר פרשיות עלומות ממשטרת ישראל בשם שלמה אלקנה, את מקום קבורתם. הם נזרקו לתוך באר עמוקה לא רחוק מהכפר עין הוד. מקום המחנה עזוב והרוס אולם נשארו שרידים של המבנים והמגדלים ושלט יפה האומר שזהו אתר לשימוראנחנו הרי עם מאמין – לא? אולי פעם נדע לשמר את המקום ולספר את הסיפור.

אתר היסטורי
אתר היסטורי

לחץ על שורה זו כדי לקרוא את הסיפור שמובא במלואו על ידי מר יעקב מרקל – מדריך טיולים

בסרט אפשר לראות שכמו באתרים נטושים רבים אחרים – יש שלט של המועצה לשימור אתרים. יש לשמור על המקום ההסטורי הזה וכו׳…. העברין יענש…. ומה תפקיד המדינה ומוסדותיה בשימור הזה? לחכות שהמקום יתפורר לגמרי?

סרט על המקום ושרידי המחנה- לחץ כאן

הסיפור על המקרה נמצא במקומות שונים באינטרנט אולם פירוט שלו נמצא באתר הבא:

לחץ על שורה זו לקיצור דרך לכתבה המפורטת של מר עודד ישראלי

עיתון דבר 25/10/1931 העלאה בדרגה במשטרה
עיתון דבר 25/10/1931 העלאה בדרגה במשטרה

 

העלאה בדרגה עיתון דבר 20/10/1931
העלאה בדרגה
עיתון דבר 20/10/1931

 

עיתון דבר - חלק מסיפור החטיפה 19/8/1938
עיתון דבר – חלק מסיפור החטיפה 19/8/1938

 

מבט משרידי המחנה לכביש 4
מבט משרידי המחנה לכביש 4

הרבה מאד כתבות ניתן למצוא באינטרנט על פרשיה מעניינת זו.

ניתן להקיש בגוגל חיפוש לפי: ״משה לזרוביץ״

אגב – בנו של משה ליזרוביץ, יפרח, חי בקרית ביאליק ומשתתף באדיקות בכל אזכרה לאירוע ולמוות האכזרי של הוריו ודודו. בנו הצעיר של משה, חגי, מצא את מותו בהתקפת מטוסים איטלקיים על תל אביב. על ביתו, רחל, לא הצלחתי למצוא אינפורמציה.

 מיקום:

בצומת בית אורן על כביש 4 נוסעים עוד כמאתיים מטר לכיוון עין הוד. סמוך לצומת נמצאת תחנת דלק. ביציאה מתחנת הדלק ישנו שביל שמוביל למחנה שנמצא מעל ולצד תחנת הדלק.

מפת עמוד ענן מראה את המיקום המדוייק: www.amudanan.co.il . סיכה נעוצה במפה במיקום המדוייק.

לראות באיזור:

הרבה מאד מקומות יפים באיזור. מערות האדם הקדמון, חוף הבונים, עין אילה, יערות הכרמל- מקומות רבים לפיקניקים כולל בכניסה לכביש בית אורן, יערות עופר, מנחת הצניחה החופשית ליד קיבוץ הבונים, וכפר האמנים עין הוד.

תגובות ניתן לשלוח באתר או לשלוח למייל: natushazuv@gmail.com

2 מחשבות על “באיזה כלא בישראל חטפו את סגן מפקד הכלא ורצחו אותו? סיפורו של משה ליזרוביץ׳- עתלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *