לחץ כדי לראות תמונות ולקרוא על בית היתומים הנטוש של שנלר בנצרת

 

בית היתומים שנלר - השלוחה הצפונית בנצרת
בית היתומים שנלר – השלוחה הצפונית בנצרת

מבנה היסטורי זה הוקם ע"י המיסיונר הפרוטסטנטי הגרמני יוהאן לודוויג שנלר בשנת 1910. אותו שנלר שהקים את מתחם שנלר בירושלים. שנלר החליט להקים במקום שלוחה למוסד החינוכי המפואר שניהל בירושלים, "בית היתומים הסורי". באפריל 1910 החלה בניית מבני משק ראשונים ואורוות. בשנת 1918 הגיע הצבא הבריטי לנצרת ועצר את התפתחות האתר. בין השנים 1921 – 1927 חכרה את המקום "חברת הסעד למזרח הקרוב" (New East Relief) שהופקדה על ניהול נכסי הגרמנים בארץ, וניהלה בו בית יתומים קטן לארמנים. בשנת 1928 הותר למיסיון הגרמני לפתוח את שלוחתו המקורית בנצרת, ואז גם נחנך הבניין המקורי ועד שנת 1938 ניהל את השלוחה הכומר הגרמני קארל שאאף. הצלחת המוסד הביאה לביקוש רב מצד האוכלוסייה המקומית ובית-הספר המקצועי שפעל בו היה מוכר באזור כולו. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ב – 1939 גירשו הבריטים מהארץ את כל הגרמנים מחשש שלא יהיו נאמנים לשלטון הבריטי בפלסטינה-א"י. הצבא הבריטי תפס את האתר וב – 1948 הוא עבר לידי צה"ל ושימש מחנה צבאי.

אחד המבנים
אחד המבנים

המקום כולל מספר מבנים שהוזנחו בצורה מחפירה. ניתן לראות בסרט המצורף את מצב המקום.

בית היתומים שנלר
בית היתומים שנלר

בצמוד לאתר הוקמה הספריה העירונית של נצרת ובית ספר תיכון מפואר שהתלמידים שלומדים בו לא יודעים לענות מה היה המבנה שממש צמוד לבית הספר שלהם… הלכה תהילת עולם..

לחיצה על שורה זו תראה סרטון על המקום

ניתן לפתוח מפה ע״י לחיצה על כתובת האתר עמוד ענן:  www.amudanan.co.il סיכה נעוצה במפה במיקום האתר.

לפי ויקיפדיה, חגגו בבית היתומים את יום הולדתו של היטלר וניסו לייבא נשק לארץ על מנת לעזור בהשמדת היהודים. במלחמת העולם השניה. הבריטים גרשו את התושבים הגרמניים מהארץ כולל את שנלר בגלל חששם מגיס חמישי התומך בהיטלר.

לחץ לקריאת הנושא בויקיפדיה

IMG_6506

לחץ לקריאת כתבה נוספת על בית היתומים

 

מחשבה אחת על “לחץ כדי לראות תמונות ולקרוא על בית היתומים הנטוש של שנלר בנצרת

  1. בית היתומים הוקם כדי לטפל במאות יתומים נוצרים מלבנון שהוריהם נהרגו בקרבות בין המוסלמים והדרוזים לבין הנוצרים בתחילת המאה בלבנון וסוריה. אותם הקרבות שהמשיכו בסברה ושתילה הידועים לשימצה. השנאה התחילה אז ונשמרה במשך עשרות שנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *